Рольфінг Структурна Інтеграція – система інтегративної тілесної терапії, що включає фасціальні маніпуляції, що виконуються у вигляді плавного глибокого тиску, у поєднанні з активними та пасивними рухами клієнта, а також: сенсомоторні вправи, вправи спрямовані на усвідомлення положення тіла у просторі та методи активізації м'язів стабілізаторів тіла.
Засновником Рольфінгу Структурної Інтеграції є доктор Айда Паулін Рольф (США). Одна з її центральних ідей – взаємодія тіла із гравітацією. Оскільки всі ми постійно перебуваємо в гравітаційному полі планети і сила гравітації діє вздовж вертикальної осі нашого тіла, коли ми знаходимося у вертикальному положенні сидячи або стоячи, в результаті, в регіонах тіла не збалансованих уздовж вертикальної осі, гравітація діятиме з більшою силою, створюючи дисбалансне напруження в тканинах (фасціях), яке у свою чергу призведе до ще більшого відхилення від вертикальної осі та ще більшого дисбалансу.
Завдяки сучасним дослідженням ми знаємо, що адаптуючись до впливу зовнішніх сил, фасція реорганізується, ущільнюючись для того, щоб витримати навантаження, або формує більшу еластичність, якщо потрібно збільшення амплітуди рухів. Відбувається це завдяки репродукції волокон колагену чи еластину у той чи іншої пропорції, а керує цим процесом центральна нервова система. Таким чином, тривале відхилення від вертикальної осі є для тіла додатковим навантаженням, формованим постійною дією гравітації і призводить до ущільнення фасції - збільшення кількості волокон колагену, там де сила гравітації діє більше. Надмірне дисбалансне ущільнення фасціальних тканин призводить до незбалансованої пози, болю в м'язах, що підтримують вертикальне положення тіла, компресії судин і нервів, також до незбалансованого навантаження на хребет і суглоби, порушення патернів рухів, що рано чи пізно призводить до травм.
Також сучасні дослідження розкривають механізм адаптації фасції, при тривалій напрузі під великим навантаженням сусідні фасціальні шари втрачають здатність ковзати відносно один одного і щільно злипаються. Відбувається це завдяки тому, що в міжфасціальний простір, що формується так званою пухкої сполучної тканиною, основним елементом якої є гуалоронова кислота, що забезпечує зволоження міжфасціального простору і ковзання шарів фасцій відносно один одного, при сильній напрузі тканин припиняється нормальне надходження рідини, та молекули гуалоронової кислоти створюють зв'язки між собою, формуючи дуже клейку речовину, що міцно з'днуе фасціальні шари, та повністю припиняє можливість їх руху. Це дозволяє тканинам тіла легше протистояти травмуючому навантаженню, оскільки декілька щільно з'єднаних шарів фасції можуть витримати більшу напругу. Але згодом, навіть коли ніякого навантаження більше немає, фасції не повертаються до початкового стану. Вони готові протистояти певній напрузі, але вже не можуть формувати збалансовану позу та виконувати правільні рухи, що призводить до змінених патернів пози та руху, що у свою чергу створює умови для травми.
Для того щоб повернути фасціальним ланцюгам тіла збалансований стан і свободу руху відносно один одного, втрачене в результаті впливу зовнішніх сил (гравітації або іншого навантаження), теж потрібна певна зовнішня дія.
Айда Рольф запропонувала впливати на фасції шляхом плавного, глибокого тиску у певних напрямках, повертаючи фасції можливість вільно рухатися та легше адаптуватися до будь якого впливу, а також підтримувати збалансовану позу. Нині такі прийоми називають фасціальними маніпуляціями рольфінгу. На відміну від деяких інших напрямів роботи з фасціями, де використовують глибоке болюче розминання тканин, провідні терапевти та викладачі рольфінгу наполягають на безболісному плавному глибокому впливі на фасціальні тканини. Хоча така дія може бути досить інтенсивною у відчуттях, але сильного болю при цьому практично не буває. Болюча дія призведе до перестимуляції симпатоадреналової симтеми, збільшення напруги, так званих м'язових захистів і навіть до мікротравм. І може суттєво зменшити позитивні ефекти терапії. Навпаки, м'які, плавні маніпуляції рольфінгу активують парасимпатичний відділ центральної нервової системи, що веде ЦНС до стану близького до глибокої фази сну, а також призводить до розслаблення тканин, що дозволяє проводити більш глибокий інтегративний вплив.
Айда Рольф запропонувала певний протокол, яким будуються сеанси рольфінгу. Вона назвала його протоколом 10 сесій. Відповідно до цього протоколу протягом 10 сеасів рольфінгу з урахуванням певної стратегії використонуються фасціальні маніпуляції для того, щоб зробити процес структурної інтеграції максимально комфортним та ефективним для клієнта. У початкових сеансах фасціальні маніпуляції використовуються для роботи з більш поверхневими фасціальними ланцюгами, що несуть основне навантаження опорно-рухового апарату в підтримці балансу тіла. Потім основна увага переноситься більш глибокі фасціальні ланцюги. І наприкінці серії сеансів звільняються напруги пов'язані з фасціальними структурами верхньошийного відділу, голови та скронево-щелепного суглоба. Завершальні сеанси пов'язані з інтеграцією змін, що виникли в тілі протягом попередніх сеансів. Протокол 10 сесій має певні принципи, цілі та завдання для кожного сеансу, але для кожного клієнта в першу чергу враховуються його індивідуальні особливості. 10 сесій рольфінгу як основну послідовність роботи до сьогодні використовує більшість фахівців структурної інтеграції.
У 1970 році Айдою Рольф було засновано Інститут Структурної Інтеграції. Спочатку він розташовувався в Нью-Йорку, але потім в 1971 був перенесений в Болдуер, штат Колорадо. Ось уже шосте десятиліття Інститут Рольфінгу готує фахівців рольфінг структурної інтеграції на основі навчальної програми, яка постійно розвивається з урахуванням сучасних досліджень. На даний момент Інститут Рольфінгу має свої філії у Мюнхені, Ріо де Жайнеро та Токіо. Студентами Інституту Рольфінгу було створено Міжнародну Асоціацію Рольфінг Структурної Інтеграції, а також багато регіональних асоціацій у різних країнах світу.
У 2007 році було проведено перший Міжнародний Конгрес Дослідження Фасцій у Бостоні в конгрес-холі медичного факультету Гарварда і з того часу кожні два-три роки Конгрес Досліджень Фасцій успішно проводиться в різних містах світу, черговий шостий конгрес запланований до проведення у серпні 2025 року у Новому Орлеані. Ідейними натхненниками конгресів стали викладачі та практики рольфінгу Томас Фіндлі (США) та Роберт Шляйп (Німеччина). Томас Фіндлі (MD) лікар і вчений більше тридцяти років займається дослідженнями в галузі реабілітаційної медицини, він також є директором з дослідницької роботи та викладачем Інституту Рольфінгу. Роберт Шляйп (PhD) також понад 17 років був викладачем сертифікаційного курсу рольфінгу, зараз він керує Групою Досліджень Фасції в університеті Ульма (Німеччина). Основною метою першого та наступних конгресів стала необхідність об'єднати вчених різних наукових напрямів, що займаються дослідженнями фасції, єдиним науково-дослідним полем діяльності та створити тим самим передумови для подальшого спілкування та співробітництва.
В. Отрубяніков.
Айда Паулін Рольф